Na co zwrócić uwagę kupując dom?

termowizja

Obecnie coraz więcej osób ucieka z blokowisk i podejmuje decyzje o zamieszkaniu w domu jednorodzinnym. Niektórzy podejmują się budowy, a inni wolą postawić na gotowe rozwiązania i zakupić już wybudowany dom.

Termowizja jest przydatna

termowizjaDrugie rozwiązanie jest na pewno mniej problemowe i omija nas konieczność doglądania prac budowlanych, a także załatwiania wielu niezbędnych do tego pozwoleń, jak również omija nas podjęcie decyzji o wyborze pokrycia dachu, ogrzewania itp. Jednak kupując dom, nie powinniśmy barć w ciemno pierwszego lepszego budynku jaki wpadnie nam w oko, albowiem możemy się mocno pomylić gdy przyjdą pierwsze rachunki za ogrzewanie bądź pierwsze ulewy podczas których okaże się, że cały dach przecieka. Przed zakupem domu jak przed kupnem auta cały budynek należy dokładnie sprawdzić. Przede wszystkim najważniejsza jest instalacja elektryczna i kanalizacja, a także sprawne ogrzewanie i odpowiednie ocieplenie budynku. Jeśli budynek jest dosyć nowy nie musimy obawiać się o konieczność wymiany instalacji elektrycznej oraz kanalizacyjnej w domu w niedługim czasie, jednak w starszych budynkach mogą być one przestarzałe i wymagać wymiany. To potwierdzić nam może jedynie hydraulik oraz elektryk. W kwestii ogrzewania i ocieplenia budynku z pewnością przyda nam się kamera termowizyjna.

termowizjaFirma zajmująca się badaniami termowizyjnymi może sprawdzić nam czy budynek nie ma punktów gdzie występują duże straty ciepła co wskazywałoby na złe wykonanie izolacji bądź dokonać ogólnego stanu technicznego budynku. Wprawdzie termowizja budynków mieszalnych w Krakowie nie jest niczym nowym, od dawna z kamer korzysta się w budownictwie, jednak stosunkowo niedawno tego typu usługę zaczęto wykorzystywać w celu kontroli domu przed zakupem. Wykonanie przed zakupem badania termowizyjnego może zaoszczędzić nam w późniejszym czasie konieczności dokonania gruntownego remontu ocieplania czy też dachu. Zatem inwestycja w termowizję jest jak najbardziej opłacalna i może zaoszczędzić nam w przyszłości wydatków związanych kosztownym remontem. Ponadto termowizja pozwala również na wykrycie innych wad budynku jak np. awaria hydrauliczna związana z wyciekiem wody, bądź też spięcia w instalacji elektrycznej co może nam zasygnalizować jakieś nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Zatem dzięki jednej kontroli termowizyjnej możemy zbadać wiele obszarów i wykryć wady budynku przed jego zakupem.

Jednak warunkiem rzetelnych pomiarów termowizyjnych jest dostęp wizualny do kontrolowanego obszaru, co oznacza, że właściciel musi usunąć na ten czas dywany z podłóg, a także odsunąć meble od ścian. Zatem decydując się na zatrudnienie firmy dokonującej kontroli termowizyjnej nie zapomnijmy o tym poinformować sprzedawcy.