Obróbka kamienia na elementy kamienne

blaty granitowe

Kamień używany jest w budownictwie od początków dziejów. Obecnie głównie wykorzystuje się go jako element aranżacyjny np. do stworzenia blatów kuchennych i łazienkowych, schodów, obudowy kominka itp.

Blaty granitowe i schody

blaty granitoweDzięki wysokiemu rozwoju technologii na przestrzeni lat zakłady kamieniarskie znacznie poszerzyły horyzonty dając różne możliwości obróbki tego surowca dzięki czemu jeszcze chętniej wykorzystywany jest do wyrobu elementów dekoracyjnych i użytkowych zarówno domów mieszkalnych jak i budynków użytkowych typu biurowce, hotele, salony spa, restauracje itp. Z racji, że kamień kojarzy się z elegancją i nadaje wnętrzu luksusowego wyrazu często wykorzystuje się go wykonać blaty kuchenne w ekskluzywnych restauracjach, loże w hotelach, czy schody w biurowcach. Najpopularniejszym kamieniem do wyrobu elementów kamiennych jest granit oraz marmur. W praktyce blaty granitowe mają znacznie większe zastosowanie niż marmurowe ze względu na lepszą wytrzymałość oraz działanie wody i kwasów. Jeśli zaś chodzi o schody, to w budownictwie mieszkalnym znacznie częściej spotkamy się z tymi wykonanymi z marmuru.

Zaś schody granitowe z racji na swój nieco specyficzny zimny wygląd zwykle spotyka się w infrastrukturze miejskiej, co szczególnie zauważalne jest w województwie mazowieckim, a konkretnie Warszawie. Aby jednak można było stworzyć elementy kamienne, najpierw należy kamień wydobyć a następnie poddać go obróbce, polegającej na nadaniu mu, w zależności od dalszego zastosowania, odpowiedniej wielkości, kształtu i faktury. Proces zaczyna się on nadania kamieniom kształtu bloków bądź płyt poprzez piłowanie lub przecinanie piłą tarczową. Otrzymany produkty jest matowy, chropowaty i stanowi raczej materiał wyjściowy, aniżeli użytkowy. Kamień na schody czy blaty z kamienia musi przejść dalszą obróbkę, która nada powierzchnią odpowiedniej faktury. Może polegać ona na ścieraniu, paleniu kamienia lub odbijaniu i kruszeniu. Tak zwana faktura ścierna powstaje na skutek tarcia narzędziem lub materiałem ściernym po powierzchni kamienia w wyniku szlifowania, polerowania, półpolerowania czy też piaskowania. W pierwszym przypadku powierzchnia jest jednolicie równa, matowa, antypoślizgowa z widocznymi kolistymi ruchami. W efekcie polerowania zaś powstaje gładka, lśniąca i śliska powierzchnia o lustrzanym połysku, metodę tę zwykle wykorzystuje się tworząc blaty z kamienia.

Metodą piaskowania zaś otrzymujemy szorstką, matową i równomierną powierzchnię. Fakturę płomieniowaną natomiast uzyskujemy ogrzewając kamień gazowymi palnikami, dzięki temu nagrzana powierzchnia ulega złuszczeniu dzięki czemu ma lepsze właściwości antypoślizgowe.

Czytaj więcej na: http://www.stonefactory.pl