Sprawne piece akumulacyjne – jak dobrać rozwiązanie do swoich potrzeb

Grzejnik akumulacyjny

Piece akumulacyjne to obecnie jedna z ciekawszych na rynku propozycji z zakresu ogrzewania elektrycznego. Należy jednak zaznaczyć, że grzejniki dostępne są w dwóch różnych wariantach, a także i o różnej mocy. A co za tym idzie, trzeba wiedzieć, jak najlepiej dobrać rozwiązanie do swoich potrzeb i na co zwrócić uwagę przy wyborze, jak i montażu.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Grzejnik akumulacyjnyI tak, na wstępie należy zaznaczyć, że piece akumulacyjne mogą być dynamiczne lub statyczne. O wiele bardziej sprawne piece akumulacyjne dynamiczne są. Jednak to także wiąże się i z wyższą ceną ich zakupu? Z czego wynika jednak ich wyższa sprawność? Otóż w obu przypadkach mamy do czynienia z wmontowanymi w grzejniki elementami akumulacyjnymi, które gromadzą ciepło i później je oddają, w przypadku grzejników dynamicznych oddawanie ciepła odbywa się poprzez wymuszoną cyrkulację powietrza. Jest to możliwe dzięki temu, że grzejniki dynamiczne w odróżnieniu do tych statycznych w swoim wnętrzu mają także wbudowane wentylatory, które owiewają elementy akumulacyjne i tym samym wydmuchują ciepłe powietrze od spodu. By powietrze nie było zbyt mocno nagrzane, miesza się ono z zimnym. Co jednak ważne, by grzejniki te właściwie działały, konieczny jest ich prawidłowy montaż, który to umożliwi właściwą cyrkulację powietrza w pobliżu grzejnika i tym samym umożliwi poprawne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu.

Grzejnik akumulacyjnyDrugim wariantem są grzejniki akumulacyjne statyczne, w przypadku których wydzielanie ciepła nie odbywa się pod wpływem mechanicznej cyrkulacji a naturalnie. Tutaj ciepło zgodnie z zasadami fizyki oddawane jest przez górę grzejnika, jednak i tutaj, choć już nie tak bardzo, to ważne jest wykonanie prawidłowego montażu. Ostatnia kwestia jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika akumulacyjnego jest jego moc. Powinna ona zostać dobrana na podstawie wielkości pomieszczenia, jakie ma być ogrzewane. Te najmniejsze i tym samym najtańsze sprawdzą się tylko w naprawdę pomieszczeniach o niewielkim metrażu, te najmocniejsze natomiast zwykle są zbyt mocne do domów i mieszkań. Dlatego by mieć pewność, że wybór będzie właściwy, i że nie przepłacimy za moc grzejnika, której i tak właściwie nie wykorzystam,y to warto o pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia poprosić obsługę sklepu, w którym kupujemy grzejnik.

Na uwadze trzeba także przy wyborze mieć sposób jego montażu. Grzejniki akumulacyjne bowiem mogą być montowane na ścianie lub też stawiane na podłodze na nóżkach. Jest to o tyle istotne, że tego typu grzejniki są dużo cięższe niż te tradycyjne, a co za tym idzie nie na każdej ścianie można je zamontować.